Институтът за модерна политика стана част от Глобалния договор на ООН – инициатива, обединяваща корпорации, международни структури, профсъюзи, бизнес и неправителствени организации от цял свят в глобален форум за подкрепа на устойчивия растеж и гражданската отговорност.
Инициативата стартира през 1999 г. по време на Световния икономически форум в Давос, когато генералният секретар на ООН Кофи Анан призова световните бизнес лидери да прилагат в своята сфера на влияние няколко универсални принципи и ценности, свързани с правата на човека, трудовите норми, опазването на околната среда и борбата с корупцията.
Повече от 3000 компании и транснационални корпорации вече са членове на Глобалния договор. Сред корпоративните членове на Глобалния договор от България са Булбанк, МОНБАТ, Овергаз, Екопак, Домейн бояр, ДЕМАКС, МЕТРО, Софарма, СИЕЛА и др. Българският неправителствен сектор е представен от организации, като Фондация „Помощ за благотворителността в България”, Българският форум на бизнес лидерите, а също от представителните работодателски организации – Конфедерация на работодателите и индустриалците (КРИБ) и Българската стопанска камара (сайтът на българската мрежа – тук).
Със своето присъединяване към Глобалния договор, Институтът за модерна политика още веднъж потвърждава своята воля да бъде активен фактор на гражданския контрол за спазване на правата и свободите на гражданите и за разширяване на прозрачността и отчетността на институциите.
ДЕСЕТТЕ ПРИНЦИПА НА ГЛОБАЛНИЯ ДОГОВОР НА О О Н
Права на човека:
Принцип 1. Зачитане и подкрепа за опазването правата на човека.
Принцип 2. Гаранция за необвързване с действия, нарушаващи правата на човека.
Трудови норми:
Принцип 3. Приемане свободата на сдружаване и ефективно признаване на правото на колективно договаряне.
Принцип 4. Премахване на всякакви форми на насилствен и принудителен труд.
Принцип 5. Ефективно премахване на детския труд.
Принцип 6. Изкореняване на дискриминацията по отношение на правото на труд и на професия.
Околна среда:
Принцип 7. Подкрепа за превантивните подходи в опазването на околната среда.
Принцип 8. Подемане на инициативи, стимулиращи поемането на по-голяма отговорност към околната среда.
Принцип 9. Насърчаване развитието и разпространението на технологии, щадящи околната среда.
Антикорупция:
Принцип 10. Подкрепа на антикорупционни инициативи и политика на прозрачност.