Здравка Кръстева: Оценката за борбата с престъпността трябва да отчита гражданските права

Разпространеният Специален доклад на Института за модерна политика за действията на правителството и службите за сигурност, които нарушават основни права и свободи на гражданите, не е само реакция на скандалите с неправомерното използване на СРС. Много притеснително за демокрацията и свободата в България би било, ако се реагира остро само когато държавата се разтърси от подслушани разговори на министри, а мълчаливо се подминават случаи на полицейско насилие, недопустим политически натиск върху съда, унизителни и примитивно-пропагандни репортажи с арести, каквито не би си позволило едно свободно европейско общество, заяви пред Агенция “Фокус” юристът Здравка Кръстева, програмен директор на ИМП.

Тя подчерта, че са натрупани тревожни данни, че борбата с престъпността у нас се води с цената на погазване на човешки права, по начин, който не съответства на очакванията към една модерна европейска полиция, каквато искаме да е българската. В доклада на ИМП се сочи и тревожната тенденция на нарастване на броя на инцидентите при действия на полицейските органи, свързани със съмнения за неоснователна употреба на сила, употреба на огнестрелно оръжие без необходимост, използване на помощни средства срещу лица, за които няма обосновано предположение, че могат да бъдат опасност за органите на реда, ненужно засягане на честта и достойнството при задържане. Здравка Кръстева отбеляза, че наличие на хроничен проблем с полицейското насилие показват и рекордният брой осъдителни решения на Съда в Страсбург срещу България през 2010 г. – общо 11, като 5 от тях са свързани и със загубата на човешки живот.
Тя допълни, че на 26 януари 2011 г. Парламентарната асамблея на Съвета на Европа прие Резолюция 1787 (2011) в която посочи България като една от деветте страни с „големи структурни проблеми” при изпълнението на решенията на Съда в Страбург именно по отношение на допуснатите смъртни случаи и насилие върху лица, намиращи се във властта на полицията и липсата на ефективното им разследване; В нея се изтъква, че България трябва да предприеме мерки, за да избегне следващи смъртни случаи или насилие от служители на правоохранителните органи. На този фон, докладът на Института за модерна политика сочи редица конкретни примери, че не се извършват ефективни разследвания на подобни случаи, а прокуратурата, полицията и лично министърът на вътрешните работи имат уклон към оправдаване на действията на полицейските служители. Европейската комисия вече посочи в докладите си за наблюдение върху правосъдието и вътрешните работи, че е нужно България да изгради компетентна криминална полиция. Института за модерна политика настоява при оценката за напредъка в тази област да се следи доколко МВР и службите за сигурност спазват правата и свободите на гражданите, гарантирани и на европейско ниво с Хартата за основните права на ЕС, обобщи Здравка Кръстева.