ИМП: Докладът на ЕК се нарежда сред лошите доклади за България

Докладът на Европейската комисия е обективен и се нарежда сред лошите доклади, които България е получавала, в рамките на механизма за сътрудничество и проверка”, се казва в позиция на Института за модерна политика (ИМП). „В присъщия за този тип документи сдържан и лаконичен стил се отправя сериозна критика в няколко основни аспекта – липса на напредък в борбата с организираната престъпност и корупцията, непрозрачни назначения в съдебната власт, недостатъчен професионализъм в полицейските акции” подчертава ИМП. Важен сигнал е липсата на констатации за „устрем за реформи” и „политическа воля” на правителството. Също важен сигнал е включването на темата за честността на изборите в този доклад, който е насочен към правосъдие и вътрешни работи, защото изборите по правило не попадат в тази сфера. Това само показва, че в Брюксел са обърнали много сериозно внимание на хаоса, манипулациите и фалшификациите, които опорочиха президентските и местните избори през октомври м.г. „Правителството не трябва да си заравя главата в пясъка – критиката е обективна и обоснована. Сега са нужни енергични действия. Няма да е полезно ако управляващите продължат да водят окопна война с всички, вместо да се вслушат в справедливите критики и предложения, които и ИМП, и други обществени и политически фактори вече втора година правят по същите проблеми, които сега Европейската комисия очертава”, заяви председателят на ИМП Борислав Цеков. Той припомни, че Института за модерна политика още миналия месец предложи конкретен проект за процедури за прозрачни назначения в съдебната власт и в независимите регулаторни и контролни органи. „Предоставили сме ги на депутатите, БСП и РЗС се ангажираха с тях, очакваме и другите да го направят. Сега, след изричната препоръка на Европейската комисия, ще ги изпратим и на премиера Борисов, и на президента Плевнелиев и настояваме те да ги вземат предвид. Това е в интерес на България”, подчерта Борислав Цеков.